Fırında Baharatlı Karışık Sebze

 

Son birkaç senedir yaz sıcaklarında “ne yiyeceğim?” sorusuna çözümü kendimce zeytinyağlılar ve fırında karışık baharatlı sebzeyle bulmuştum. Zeytinyağlı sebze yemeklerini çok sevmeme rağmen fırında sebzelerin lezzeti ve pratikliği, tencere yemeklerine iyi bir alternatif oluşturmuştu.

Farklı pişirme tekniklerinin sebzelerin dokusunda ve lezzetinde yaptığı değişiklikten dolayı aynı sebzeyi farklı şekillerde pişirip sıkılmamak adına bence fırında sebzeleri zeytinyağı ve baharatlarla pişirmek oldukça lezzetli ve zeytinyağlılara güzel bir alternatif olacak bir yöntem.

Fırında sebzeleri pişirdikten sonra buzdolabında 3-4 gün saklayabilmenin pratikliğinin yanısıra yanında birkaç dilim ızgara hellim peyniri, 1 bardak ayran, birkaç kaşık yoğurtla ya da bir parça ızgara et / tavuk / balıkla birlikte karışık sebzelerin çok güzel bütün ve besleyici bir öğün olabilmesi benim için bu tarifi yoğun ve sıcak yaz haftalarında iyi bir kurtarıcı yapıyor. Ben hafta başından 1.5-2 kilo civarında sebzeyi pişirip 3-4 gün boyunca dolapta bir kapalı borcam içinde tutuyor, ne zaman ne yiyeceğime karar veremesem, ya da akşam yorgun bir şekilde yemek yapmaya üşensem sebzeler kurtarıcım olarak yardıma yetişiyor :)

 

Hafif, lezzetli besleyici ve bol lifli bu tarif eminim ki sizin de yaz günlerinizin kurtarıcısı olacak :)

 

Malzemeler:

– 4 adet orta boy patlıcan

– 4 adet orta boy kabak

– 6 adet kırmızı biber

– 4 adet orta domates

– Zeytinyağı

– Dilediğiniz baharatlar (Ben kırmızı biber ve kekik kullandım)

– Tuz

– Yağlı kağıt

(Not: Yukarıdaki miktarlar aşağı yukarı 1.5 kilo sebzeye denk geliyor)

 

Yapılış:

1) Sebzeleri yıkadıktan sonra , kabak ve patlıcanları en başta boylamasına ikiye kesin, sonrasında parmak kalınlığında yarım ay dilimler olacak şekilde doğramaya devam edin. Biberleri parmaktan biraz daha kalın olacak şekilde halka halka dilimleyin. Domatesleri 4’e bölün.

2) Büyük bir salata kasesinin içine 1 kilo sebzeye 2 yemek kaşığı yağ gelecek şekilde zeytinyağı dökün baharatları ekleyin üzerine yarım su bardağı su ekleyip zeytinyağını baharatlar ve suyla bir çatal yardımıyla karıştırın.

3) Sebzeleri zeytinyağı ve baharat karışımı bulunan kasenin içine ekleyin. İyice karışması için ellerinizle zeytinyağlı, baharatlı karışımı sebzelere yedirin.

4) 2 adet fırın tepsisi üzerine yağlı kağıt serdikten sonra sebzeleri bu tepsiler üzerine dağıtın.

5) Önceden ısıtılmış 150 derece fırında 80-90 dakika sebzeleri pişirin. Yarı zamanda sebzeleri bir alt üst etmeyi ununtmayın.

 


 

Bu şekilde pişmiş sebzeleri yukadıra bahsettiğim gibi biraz süt ürünüyle birlikte ya da yeşilliğin üzerine koyup biraz da kurubaklagil, kinoa, karabuğday vb bir şeyler ekleyerek salata yapabilir ve dengeli ve doyurucu bir öğün elde edebilirsiniz.

 

Afiyet olsun! :)

Hiç yorum yok

Yorum yapın