Merhaba!

bu bir1

 

İyi Beslen İyi Hisset’e hoşgeldiniz! Adım Ceren Yavuz, beslenme uzmanıyım. Özgeçmişimi merak ediyorsanız buraya tıklayabilirsiniz. Bundan böyle iyi beslenmeniz için size kaynak ve motivasyon olmak için bu siteyi yaratmaya karar verdim. Peki niye böyle bir web sitesi yapmak istedim?

Aslında beslenme dendiğinde hemen akla kalori, diyet, diyetisyen ve kilo verme çabaları geliyor. Fakat işin gerçeği şu; beslenme bunlardan çok daha fazlası. Beslenme aslında bir bilim ve ağzımıza koyduğumuz her gıda hayatımızda tahmin ettiğimizden çok daha etkili.

Örneğin; şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp krizi, kanser gibi hastalıkların tamamen beslenme ve hayat tarzıyla alakalı olduğunu söylesem şaşırır mısınız? Amacımız kilo almak ya da vermek olmadığında beslenmemize maalesef çok da dikkat etmiyoruz. Birçok hastalık çok net semptomlar vermediği için de beslenmenin oynadığı büyük rol kolayca göz ardı edilebiliyor. Fakat yediklerimiz, sağlığımız ve hayat kalitemiz üzerinde oldukça etkili. Sağlıklı uzun bir yaşamın formülü doğru beslenmeden geçiyor.

Her geçen gün, yeni bir aşırı uca giden diyet kitabı, televizyon programlarında aralıksız yüzünü gösteren ve “mucize” tarifler veren bilirkişiler, gazeteler ve dergilerde yayınlanan ve her ay farklı bir şeyler söyleyen yazılar yüzünden toplumda kafa karışıklığı kelimelerle betimlenebilecek seviyeyi aştı. Beslenmenin moda bir konu olması da işin tuzu biberi oluyor ve bilen bilmeyen herkes farklı bir şey söylüyor. Medya yoluyla maruz kalınan bilirkişiler ise beslenme biliminin temellerini es geçerek süslü kelimelerle kendini pazarlamayı ilke edinmekten ileri gidemiyor.

Toplumun kafası karışmış durumda, ve insanlar kilo verme takıntısıyla her eline geçen diyet kitabını denemekten başka bir çare bulamıyor. Ders kitabı ya da bilimsel makale açıp okunmayacağı, okunsa da çoğu kişi tarafından anlaşılamayacağı için, bu işin temelini anlayamadan diyet kitaplarından medet ummaktan vazgeçemiyoruz. Yaptığınız diyet sizi yarı yolda bırakıyor çünkü neyi niye yaptığınızı bilecek ve diyetin arkasındaki prensibi anlamanızı sağlayacak bir temeliniz yok. İşte ben size bu bilimsel temeli basit bir dille anlatmayı amaç edindim.

Niye böyle zor bir görevi üstlendim?

Bundan neredeyse 10 sene önce başlayan serüvenimde en başta ben de senelerce herkes gibi her gördüğüm kitaba, yazıya, ünlü diyetisyene inandım. Yani şu an birçoğunuzun olduğu yerde ve kafası karışmış bir haldeydim. Sonra doğru kaynakları okumaya ve öğrenmeye başladım. Bunların hepsi üniversitede Kimya okurken oldu. Kişisel ilgim olarak başlayan Beslenme bilimini, lisans eğitimimde aldığım biyokimya, gıda kimyası gibi derslerle pekiştirdim. Üzerine de Beslenme yüksek lisansı yaptım. Beslenme bilimi öğrenmeye başladıktan sonra aslında çok da önem verilmeyen yediklerimizin sağlığımız üzerinde ne kadar etkili olduğunu gördüm. Tabiri caizse büyülendim. Böylece, bir zamanlar benim gibi kafası karışık neye/kime güveneceğini artık bilemeyenlere bu bilimi ve altında yatan prensipleri anlatmak ve öğretmek istediğime karar verdim.

Elimden geldiğince bilimsel dilden uzak, günlük ve anlaşılabilir bir dilde gerekli bilgileri size ulaştırmayı amaç edindim. İlk 10 yazıda bir yazı dizisi formatında size beslenmenin temel prensiplerini anlatacağım, yani beslenmeyle ilgili hiçbir şey bilmiyorsanız bile bu 10 yazının sonunda işin temelini zorlanmadan kavramış olacaksınız. Sonrasında ise beslenmeyle ilgili aklınıza gelebilecek her türlü konuyu paylaşmayı hedefledim. Yeme bozukluklarından tutun egzersiz ve beslenmeye ya da çevrenin/kültürün yeme alışkanlıklarındaki rolüne kadar.

Bu web sitesinde, beslenme bilimindeki doğruları uygulamaya koyabileceğiniz sağlıklı ve kolay hazırlanan tarifler ve kişisel deneyim ve görüşlerimin olduğu blog kısmı da var. Buralara da ilerleyen zamanlarda göz atmayı unutmayın!

 

 

6 Yorum
 • Aysegul
  Tarih: 09:28h, 01 Mart Yanıtla

  İşte buuuu :)
  Çok sevindim Cerencim, geç kalmış bir blog hatta, senin yurtdışı birikimini de düşününce buralarda 2 bilgi okuyup 3 fotoğrafı süsleyip kendini sağlıklı beslenme uzmanı zanneden o kadar aklı bir karış havada arkadaşlar varki, şimdi senin blogun en azından bizlere de GERÇEK bilgiyi ulaştıracak çok sevindim gerçekten, hem kendi hem senin adına:) umarım sık sık paylaşımda bulunursun :) tekrar hayırlı olsun.. Başarılar !

  Ayşegül

 • Zeynep Zülfiye Yıldırım Keleş
  Tarih: 08:36h, 02 Mart Yanıtla

  Süper bir Blog
  Böyle bir blog açtığın için çok sevindim Ceren. Birçok insana faydan dokunabilecek. Bir biyokimya doktora öğrencisi olarak seni yazdıklarında ve düşüncelerinde destekliyorum. Yazının devamını sabırsızlıkla bekliyorum. Başarılar..

 • Beyza
  Tarih: 13:23h, 03 Mart Yanıtla

  Instagram’dan sürekli takip ettiğim bir hesabın, bu güzel blog ile bilgilerini paylaşmasına çok sevindim:)
  Şimdiden teşekkürler,

 • iclal
  Tarih: 00:54h, 09 Mart Yanıtla

  Çok mutlu oldum,hayırlı olsun diyelim. Hepimizin böyle bilgileri ihtiyacı var. O kadar çok bilgi kirliliği var ki kafalarımız karman çorman. Açıkçası kalori hesabı yapmak, listelere uymak bana göre değil. Elbette doğru bulmayanlar da olacaktır fakat bu karalamalar yapmak yerine hangisi mantıklı geliyorsa onun izinden gitsinler. Ben sizin anlattıklarınız hem mantıklı buluyor hem de sabırsızlıkla devamını bekliyorum.(bu arada kalori hesaplamayı ben beceremedim :) ama zaten amacım da kalori hesaplamayı öğrenmek değil

  Teşekkürler.

 • MUHAMMET AYDIN
  Tarih: 16:19h, 13 Ekim Yanıtla

  Sitenize eksi sözlükte gezinirken rastladim ve siki takipcisi oldum. Aciklayici, anlasilir ve sade bir dil kullanmaniz konunun icinde bogulmayi engelliyor. Okurken antioksidanlar, mineraller, vitaminler, serbest radikaller vb. terimler havada ucusarak gercekmis hissi veriyor, bu da uygulamaya gecmek icin itici güc oluyor. Emeginize saglik…

 • Esma
  Tarih: 09:08h, 26 Kasım Yanıtla

  Burada instagramda sizi takip etmekten büyük keyif alıyorum.Sizi tanımadığım halde nedense güven veriyor mutlu ediyor yazdıklarınız ^_^gerçek bilgiler ve sizin temiz kalbiniz konuşuyor çünkü ^_^ samimiyetinize teşekkürler..Başarılar…^_^

Yorum yapın