5 Adımda Şeker Tüketiminizi Azaltın

haribo

Öğrendik ki şeker zararlı ve tükettiğimiz şeker miktarını azaltmak istiyoruz. Peki ya nereden başlamalıyız?

Şeker tüketiminizi azaltmak için izleyebileceğiniz 5 kolay adım aşağıda :)

 

1) Kahvaltılık gevreklere elveda:

Kahvaltılık gevrekler, tam tahıllı olsa bile, yoğun miktarda eklenti şeker ve karbonhidrat içerir. Bu içerik kan şekerinizin hızlıca yükselmesine ve düşmesine neden olur ve sizi kolayca acıktırır. Şeker tüketiminizi azaltırken, kahvaltılık gevrek yerine şeker eklentisiz müsli ya da yulaf ezmesi ve meyve tüketebilirsiniz.

 

2) Meyve suları ve şekerli içecekler:

Her öğününüzün yanında kola ya da meyve suyu içmeye alıştıysanız bu alışkanlıktan vazgeçmeniz günlük şeker tüketiminizi ciddi derecede azaltacaktır. Bunların yerine öğünlerinizin yanında su, maden suyu ya da ayran tüketebilirsiniz. Suyunuzun ya da maden suyunuzun içine meyve dilimleri atarak maden suyunuzu aromalandırabilirsiniz.

 

3) Atıştırmalık barlara dikkat:

Yulaflı ya da kuru meyve içerikli birçok hazır bar ciddi miktarda eklenti şeker içeriyor… Bunlara dikkat etmelisiniz. Sadece doğal kuru meyveyle tatlandırılmış barları tercih edebilirsiniz. Ya da atıştırmalık olarak kuru meyve ve kuruyemişten atıştırmalık barlarınızı evde kendiniz hazırlayabilirsiniz.

 

4) Hazır soslar:

Ketçap, mayonez, barbekü sosu, hazır salata sosları, nar ekşisi gibi birçok sos şeker içeriği bakımından oldukça zengindir. Tüketime dikkat etmekte yarar var. Bu gibi soslar günlük beslenmenizde büyük bir yer kaplıyorsa, bir an önce tükettiğiniz miktarı azaltmaya odaklanmakta yarar var. Soslar yerine öğünlerinizi baharatlarla lezzetlendirebilirsiniz  :)

 

5) Diyet ve düşük kalorili ürünlerden uzak durun:

Paketli diyet ürünlerin birçoğu, içerdiği kalori değerini düşürme prensibi üzerine hazırlanır. Bu durumda da yiyecekteki yağ oranı azaltılır ve yerine şeker eklenir. Çünkü 1 gram yağ 9 kaloriye eşitken, 1 gram şeker 4 kaloridir. Bu işlem sonucunda yiyeceğin kalorik değeri düşse de şeker oranı artmaktadır.

Bu durumu diyet bisküvilerde, light fıstık ezmelerinde, light yoğurtlarda vb birçok üründe gözlemlemek mümkündür.

Yiyeceğin içindeki yağ yediğiniz şeyin iştahınızı kapayabilmesi için gerekli bir elementtir ve sadece kalorik içeriği düşsün diye yiyecekteki yağ oranını azaltırken şeker oranını arttırmak çok anlamlı değildir. Bu nedenle de günlük şeker tüketiminizi azaltmak için paketli diyet ürünlerden uzak durmak iyi bir seçim olacaktır.

2 Yorum
 • Leyla ARIT
  Tarih: 17:23h, 13 Mayıs Yanıtla

  Ceren Hanım merhabalar Ben herbalıfe kullanmıştım ve 15 kilo verdim.Şu an kullanmıyorum ama biraz kilo aldım ve kullanmayı düşünüyordum. Sizin paylaşımlarınizdan anladıgım kadarıyla herbalife gibi şekerli bir ürünü kullanmak kilo vermede kalıcı bir çözüm değil herbalıfe hakkında bilginiz varsa bana yardımcı olabilirmisiniz

  • Ceren Yavuz
   Tarih: 18:27h, 17 Mayıs Yanıtla

   Doğru şekilde beslenmeyi öğrenmediğiniz sürece, yaptığınız her şey geçici olacaktır. Herbalife kullanarak kilo verebilirsiniz, kalori kısıtlaması uyguladığınız sürece her metotla kilo verirsiniz fakat normal yeme düzeninize döndüğünüzde kiloyu geri almanız kaçınılmazdır. BU nedenle de Herbalife ya da benzeri şeyleri önermiyorum.

Yorum yapın