Sebze Tüketiminizi Arttırmak İçin 4 Neden

 

İster kilo vermek isteyin, ister sağlığınızı korumak işte size sebze tüketiminizi arttırmanız için 4 neden:

 

1) Düşük kalorilidirler.

Sebzelerin kalori yoğunlukları oldukça düşüktür. Yani büyük hacimde az kalori içerirler, bu özellikleri “doyana kadar” yiyebilmenizi sağlar. Kilo vermek isteyen kişilerin tabaklarındaki pilav, makarna vb şeyleri sebzelerle değiştirmesi kişinin farkında olmadan tükettiği kalori miktarını azaltmasına ve kilo vermesine neden olacaktır.

 

2) Tok tutarlar.

Sebzelerin lif içeriği oldukça yüksektir, bu da sebzelerin sindiriminin yüksek glisemik indeksli ekmek, pilav gibi yiyeceklere gore daha uzun sürmesine neden olur. Ve bu sayede sebzeler öğün sonrası uzun süre tok kalmaya yardımcı olur.

Sebzelerin tok tutma özelliğinden yararlanmak için, sebzeleri tencere yemeği gibi uzun süreli pişirme yöntemleri yerine, buharda ya da fırında sebzeleri öldürmeden kısa süreli pişirmekte fayda olduğunu da not edelim.

 

3) Sağlık dostudurlar.

Sebzeler, vitamin, mineral ve antioksidan içeriğince oldukça zengindir. Bu özellikleri sizi başta kanser olmak üzere birçok hastalıktan korur. Vitamin ve mineral içeriği hastalıklardan korunmak kadar, sağlığımızı koruyabilmek için de gereklidir. Özellikle Alzheimer, Parkinson gibi nörodejenaratif hastalıklardan korunmanın yolu beslenmedeki mikrobesinlerden geçiyor. Sebze ve meyve tüketimi arttıkça toplumların daha sağlıklı bir hayat geçirdiklerini gösteren birçok bilimsel çalışma bulunmaktadır.

 

4) Su içerikleri yüksektir.

Sebzelerin su içeriği yüksektir bu sayede sebze tüketimiyle vücudunuzun günlük su ihtiyacının bir kısmını sağlayabilirsiniz. Özellikle de gün içinde yeterli su içmekte zorlanan kişiler sebze tüketimlerini arttırarak su ihtiyaçlarını bu şekilde karşılayabilirler.

3 Yorum
 • Aslı
  Tarih: 08:59h, 25 Haziran Yanıtla

  Merhaba Ceren hanım.son dönemlerde sebze suları ve smoothie içecekleri ile ilgili çok paylaşım var.smoothie nin lifleri de içinde barındırması nedeniyle daha sağlıklı olduğu fikri oluştu kafamda.bı doğru mu? İkinci sorum da birçok sebze suyu çıkaran ve de smoothie yapan cihaz var piyasada.aklım karıştı hangisini alacağım konusunda. Tavsiye edebileceğiniz bir cihaz var mı?

  • Ceren Yavuz
   Tarih: 01:03h, 28 Haziran Yanıtla

   Evet, smoothie meyve içeriyorsa lif içeriğinden dolayı aynı içerikli sebze suyundan daha iyi bir seçenek olur. Hiçbir fikrim yok açıkcası ben Philips Viva kullanıyorum ama pek memnun değilim o yüzden tavsiye edeceğim bir marka model yok maalesef.

 • Sezer Arslan
  Tarih: 20:50h, 23 Eylül Yanıtla

  Ceren Hanım merhaba,

  Emeğinize teşekkür ederim. Web sayfanızı yeni keşfettim. Yazılarınıza hep devam etmeniz dileğiyle.

Yorum yapın